News

UK Schools Surfing Championships Presented By Treviglas College

Sunday, 9 July 2017

The event contains the biggest field of Junior surfers we have had for a Junior competition. If you have entered and not included below please contact UKPSA Office ASAP

Running Order
Monday 10th July
06:40 High Tide 6.5m
07:30 Contest Set Up
08:00 Check In  Ht Time  Heats
08:30 Under 16 Boys Rd1 15 min 7
Under 14 Boys Rd1 8
Under 12 Open Rd1 8
12:58 Low Tide 1.3m
Under 18 Boys Rd1 5
Under 12 Open Rd2 4
Under 14 Girls Rd1 3
Possibly Under 16 Girls Rd1 3
18:57 High Tide 6.8m
ALL TIMES AND RUNNING ORDER SUBJECT TO CHANGE DUE TO SURF CONDITIONS

Entries:

U 18 Boys 
Name From
Kit Innes Home School
Seth Morris Sir Thomas Picton
Patrick Langdon Dark Gorseinan College
Cieran Hughes Cowbridge Comprehensive
Alex Ashen Home School
Joseph Morris Dyffryn
Logan Nicol Stanwell
Noah Ansitis Home School
Sol Hawkins Tretherras
Jordan Zervas Tretherras
Max Hudson Richard Lander
Barnaby Cox Budehaven
Finn Collins Tretherras
Will Gale PetrocÂ
Levi Lancefield Home School
Noah Capps Kingsbridge CC
Woody New Mounts Bay
Lloyd Stein Truro School
Jack Mathias
Ysgol Y Preseli
U 18 Girls
Name From
Mischa Maguire Tretherras
Tilly Theobald Truro College
Lily Mandeville Ilfracombe
Ffion Hughes Cowbridge Comprehensive
Bonita Whitelock Mounts Bay
Francesca Sayer Bideford College
Alys Barton Bishopston Comp
Amy Dyer Pilton CC
U 16 Boys 
Name From
Barnaby Cox Budehaven
Seth Morris Sir Thomas Picton
Noah Capps Kingsbridge CC
Joseph Morris Dyffryn
Sol Hawkins Tretherras
Max Hudson Richard Lander
Finn Collins Tretherras
Jordan Zervas Tretherras
Woody New Mounts Bay
Levi Lancefield Home School
Louie Harrow Kingsbridge CC
Aiden Hopkins Tretherras
Jack Mathias Ysgol Y Preseli
Lloyd Stein Truro School
Huck New Mounts Bay
Alex Townsend Braunton Academy
Ollie Keast Sidmouth College
Noah Peterson Kingsbridge CC
Jack Parker-Swift Kingsbridge CC
Austin Brocklesby Helston CC
Leo Kibbler Kingsbridge CC
Kieran Hagley Braunton Academy
Alfie Brown Mounts Bay
Dylan Morgan Budehaven
Milo Wren Kingsbridge CC
Beau Betteridge Braunton Academy
Leon Reed Richard Lander
Alfie England Richard Lander
U 16 Girls 
Name From
Lily Mandeville Ilfracombe
Ffion Hughes Cowbridge Comprehensive
Tegan Blackford Truro School
Alys Barton Bishopston Comp
Bonita Whitelock Mounts Bay
Francesca Sayer Bideford College
Amy Dyer Pilton CC
Belle Betteridge Home School
Iris Tanner Mounts Bay
Holly Thompson Braunton Acadamy
U 14 Boys
Name From
Sam Hearn St Peters COE
Jake Arrowsmith Braunton Academy
Sam Taylor Braunton Academy
Austin Brocklesby Helston Community College
Ollie Keast Sidmouth College
Kieron Smith Coombe Dean
Jack Parker-Swift Kingsbridge CC
Thomas Reeves Mounts Bay
Alex Townsend Braunton Academy
Arthur Randell St Agnes ACE Academy
Sol Thomas Kingsbridge CC
Fynn Gillespie Caen Community School
Sam Hayes Truro School
Eli Perrins Davies St Brides Major
Kai Ellery Truro School
Beau Betteridge Braunton Academy
Sam Stonebridge Wisbeck Grammar
Seth Brown Wadebridge
Matthew Mitchell Treviglas
Eli Kirby Braunton Academy
Finnian Barry Wadebridge
Dylan Morgan Budehaven
Jowan Pegg Kingsbridge CC
Looie Ingram Richard Lander
Oscar Minty Kingsbridge CC
Kai Tape Budhaven
Beau Grenter Budhaven
Eddie Raynon Mounts Bay
Laurie Sutton Brown Wadebridge
Alfie Kalber Braunton Academy
Jody Stanier Braunton Academy
U 14 Girls 
Name From
Bonita Whitelock Mounts Bay
Alys Barton Bishopston Comp
Tegan Blackford Truro School
Asha Sykes Mounts Bay
Belle Betteridge Home School
Molly Pritchard Mounts Bay
Bo Niblett Kingsbridge CC
Georgia Thompson Braunton Acadamy
Isla Coombes Newquay Juniors
Megan Webb Newquay Juniors
U 12 Open
Name From
Gabe Llewellyn Newquay Junior
Fynn Gillespie Caen Community School
Nikita Petrov Home School
Eli Perrins Davies St Brides Major
Arthur Randell St Agnes School
Heath Coombes Newquay Junior
Tom Boothroyd Port Issac
Nat Biersack St Agnes School
Issac Dakin Mount Hawke Academy
Ted Kullick St Mary C S
Finlay Lucas St Agnes School
Sol Williams St Brides
Finlay Hanson Mounts Bay
Otis Perry Tretherras
Alex Davies St Agnes School
Malakai Hagley Caen Primary
Reen Bowden-Inoue Mawgan in Pydar
Lukas Skinner Perranporth
Sydney Randell St Agnes School
Ewan Lea Mullion CP
Harrison White Newquay Junior
Roman Brown St Breock
Sunshine Osmont Newquay Junior
Ben Carter Newquay Junior
Ben Constable St Breock
Jackson New St Breock
Jo Blackburn St Breock
Jago McLuskie Mawgan in Pydar
Beau Baird Newquay Junior
Locryn Pate St Breock
Koji Curtis-Darson Newquay Junior

Supported By:

UK Pro Surf Tour Sponsored By: